شرکت حسابداری چیست و چه تفاوتی با موسسه حسابداری دارد؟

نیاز به جذب نویسنده

خوش آمدید

ما برای ارتقای سطح علمی سایت نیاز به چند نویسنده در رشته های دانشگاهی (همه رشته ها) داریم لذا از کسانی که تمایل دارند از طریق سایت یا از طریق تلگرام به ایدی safari_ums17@  تماس حاصل بفرمایید.

با تشکر

شرکت حسابداری چیست و چه تفاوتی با موسسه حسابداری دارد؟
تعداد بازديد : 564

شرکت حسابداری چیست و چه تفاوتی با موسسه حسابداری دارد؟

شرکت حسابداری چیست و چه تفاوتی با موسسه حسابداری دارد؟

 


راهنمای مطالعه


 • شرکت حسابداری چیست؟
 • انواع شرکت های حسابداری از بُعد نوع ارائه خدمات
 • تفاوت موسسه حسابداری با شرکت حسابداری در چه چیزی است؟

آن چیزی که در کسب و کارهای امروزی حرف اول را می زند تخصص گرایی است. اگر از کلیشه ها عبور کنیم باید این نکته مهم را برای خودمان یادآوری کنیم که در صورتی می توانیم به نتایج سریع تر، بهینه تر و بهتری برسیم که هر خدمتی را نوعی از تخصص به حساب بیاوریم و آن را به متخصصین ماهر آن بسپاریم.

مدیران کسب و کارها، این روزها باید کارهایی مثل مدیریت امور مالی، امور حقوقی و مسائلی از این دست را به متخصصین بسپارند و زمان و انرژی خود را صرف امور راهبردی شرکت خود کنند. به دنبال این موضوع بسیاری از کارفرمایان علاقه مندند که امور مالی مجموعه خود را برون سپاری کنند و آن را به یک شرکت حسابداری واگذار کنند.

شرکت حسابداری چیست؟

مسائل و امور مالی شرکت ها و قوانین مربوط به آن ها پیچیدگی ها و جزئیات زیادی دارند که می توانند تمام زمان شما را هدر دهند. در این شرایط 2 راه حل وجود دارد. راه حل اول استخدام مدیران مالی و متخصصین مشغول در این حوزه است و راه حل دوم استفاده از خدمات شرکت های حسابداری.

یک شرکت حسابداری، متولی انجام امور مالی، مالیاتی و حسابداری در شرکت های مختلف است. چنین شرکتی معمولا خدمات مالی، ارزش افزوده، گزارشات تفصیلی، اظهارنامه مالیاتی و مواردی از این دست را برای شرکت های مختلف انجام می دهند و در قبال آن حقوق دریافت می کنند. خدمات حسابداری که توسط شرکت های حسابداری ارائه می شود باید در سطحی تخصصی انجام گیرد.

 

 

شرکت حسابداری چیست؟

 

 

زمانی که با یک شرکت حسابداری همکاری می کنید، این شرکت مسئولیت تمام اسناد مالی را به عهده می گیرد و در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکل مالی، شرکت مورد نظر عواقب آن را به عهده خواهد گرفت. البته در بیشتر موارد استفاده از خدمات حرفه ای شرکت های حسابداری معتبر می تواند تا حد بسیار زیادی باعث کاهش خطا در امور مالی شرکت ها شود.

نکته مهم در مورد شرکت حسابداری این است که نوع همکاری با شرکت های حسابداری ممکن است در جزئیات تفاوت هایی باهم داشته باشند. اگر می خواهید از این جزئیات سردر بیاورید بد نیست با انواع شرکت های حسابداری آشنا شوید. اما قبل از آن باید به سوال مهمتری بپردازیم.

چرا برخی استفاده از خدمات شرکت های حسابداری را ترجیح می دهند؟

یکی از دلایلی که به آن اشاره کردیم کاهش میزان خطا در مدیریت امور مالی شرکت هاست. البته این موضوع کاملا به اعتبار و کیفیت خدمات شرکت حسابداری مورد نظر بستگی دارد. از طرف دیگر پذیرش مسئولیت امور مالی توسط یک شرکت حسابداری خیال کارفرمایان و صاحبان کسب و کارها را از بابت همکاری با این شرکت ها راحت می کند.

 

 

خدمات شرکت های حسابداری

 

 

یکی دیگر از علل انتخاب شرکت های حسابداری توسط بسیاری از کارفرمایان، دردسرهای استخدام نیروی انسانی لایق و ماهر برای انجام این امور است. با استفاده از این خدمات دردسرها و هزینه های جذب کارکنان مورد نیاز برای انجام امور مالی سازمان به صفر می رسد.

نکته مهم دیگر کمبود منابع برای پرداخت حقوق ماهانه به یک حسابدار یا مدیر مالی تمام وقت است. یا حتی به دلیل اندک بودن حجم امور مالی یک مجموعه ممکن است نیازی به استخدام نیروی تمام وقت وجود نداشته باشد. از طرف دیگر ممکن است نیروی استخدام شده به عنوان یک حسابدار، تخصصی کافی در یک موضوع خاص مثل امور و قوانین مالیاتی را نداشته باشد و این مسئله باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی برای یک سازمان شود.

همه یا ترکیبی از این دلایل باعث می شود که بسیاری از شرکت ها در سراسر دنیا، استفاده از خدمات شرکت های حسابداری را در اولویت خود قرار دهند.

 

 

موسسه حسابداری

 

 

کار شرکت های حسابداری چیست؟ انواع شرکت های حسابداری

آنچه که باعث می شود بتوانیم شرکت های حسابداری را به بخش های مختلفی تقسیم کنیم نوع خدماتی یا شکل ارائه این خدمات است که توسط آن ها ارائه می شود. خدماتی که توسط شرکت های حسابداری ارائه می شود طیف وسیعی را شامل می شوند و این خدمات در شکل های مختلفی به شرکت ها ارائه می شود. بنابراین از دو بعد می توان شرکت های حسابداری را تقسیم بندی کرد. اول از همه از نگاه شکل ارائه خدمات به این تقسیم بندی نگاه کنیم.

انواع شرکت های حسابداری از بُعد نوع ارائه خدمات

اولین نوع شرکت های حسابداری، شرکت هایی هستند که تنها در زمینه مشاوره خدمات ارائه می دهند. این شرکت ها به صورت موردی در زمینه های مختلف مانند حسابرسی، دادرسی مالیاتی، ارائه خدمات حسابداری یا حتی انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری به نسبت کسب و کار شما فعالیت می کنند. این نوع از خدمات حسابداری این شرکت ها برای مجموعه هایی مناسب است که تیم حسابداری یا مسئولی برای انجام این امور دارند، اما برای اطمینان از صحت انجام امور یا حل مشکلات احتمالی از این خدمات بهره می برند. این خدمت ممکن است به دلیل دانش بیشتر نیروهای متخصص شرکت های حسابداری مورد استفاده قرار گیرد

دومین نوع از انواع شرکت های حسابداری از بعد نحوه ارائه خدمات شرکت هایی هستند که خدمات حسابداری را در قالب نظارت مستمر ارائه می کنند. در این نوع خدمت، یک شرکت حسابداری بر امور مالی و حسابداری یک مجموعه نظارت کامل دارد. خدماتی مثل زیر نظر گرفتن اسناد مالی، صورت های مالی به طور مداوم انجام میگیرد و مسائل مربوط به اظهارنامه مالیاتی نیز در زمان مقرر پیگیری می شود. این شرکت ها معمولا خدمات خود را در قالب قرارداد های سالیانه یا چند ماهه ارائه می دهند. این شرکت ها ممکن است خدمات دسته اول را نیز ارائه دهند.

 

 

انواع شرکت های خدمات حسابداری

 

 

دسته سوم از انواع شرکت های حسابداری شرکت هایی هستند که مجموعه ای کامل از خدمات حسابداری را به مشتریان خود عرضه می کنند. این شرکت ها تمام امور مالی مجموعه ها را به عهده می گیرند. حتی ممکن است گاهی یکی از نیروهای متخصص خود را به صورت پاره وقت یا تمام وقت در اختیار مجموعه مورد نظر قراردهند تا امور مالی را به صورت برون سپاری برای مجموعه مورد نظر انجام دهد. صفرتاصد خدمات حسابداری (از انتخاب نرم افزار حسابداری و اجرای آن تا پیچیده ترین امور حسابداری) در این شرکت های حسابداری ارائه می شود. این شرکت ها ممکن است خدمات خود را به شکل شرکت های دسته اول و دسته دوم نیز ارائه دهند.

خدمات شرکت حسابداری – انواع شرکت های حسابداری از بُعد نوع خدمات

کار شرکت های حسابداری عموما به بخش های مختلفی تقسیم می شود. برخی از شرکت های حسابداری تنها در بخشی تخصصی خدمات ارائه می کنند، اما برخی دیگر از شرکت ها ممکن است تمام یا ترکیبی از این خدمات را ارائه دهند. به طور کلی خدمات حسابداری به 3 بخش اصلی زیر تقسیم می شوند.

 1. خدمات حسابداری و مالی: امور پرسنلی و اداری، تهیه صورت های مالی و بستن حساب ها، کنترل و تجزیه و تحلیل حساب ها، تهیه ترازنامه و دفاتر قانونی و …

 2. خدمات مالیاتی: تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی، تنظیم و ثبت گزارش فصلی، ثبت اظهارنامه ارزش افزوده و …

 3. خدمات اداری و پرسنلی حسابداری: شامل ثبت نام بیمه ای و تهیه و ارسال لیست بیمه، تنظیم و انعقاد انواع قراردادهای کارکنان، حضور و غیاب کارمندان، تهیه و ثبت و تنظیم کارکرد پرسنل، کارت زنی، محاسبه اضافه کاری و تعطیلات، پرداخت حقوق و مزایا، انجام امور کارگزینی و …


تفاوت موسسه حسابداری با شرکت حسابداری در چه چیزی است؟

 

 

تفاوت موسسه حسابداری با شرکت حسابداری در چه چیزی است؟

آنچه که به عنوان عاملی برای تمایز بین شرکت های حسابداری و موسسات حسابداری شناخته می شود، نوع نگاه به این شرکت ها در هنگام ثبت و اخذ مجوزهای مورد نیاز برای هرکدام است، چرا که در یک شرکت حسابداری، هدف کسب سود است، اما در یک موسسه حسابداری نباید کار تجاری و با هدف کسب سود انجام شود. موسسات مالی به شکل غیر انتفاعی ثبت می شوند و شرکت های حسابداری به عنوان مجموعه های انتفاعی با مسئولیت محدود و سهامی خاص شناخته می شوند.

در واقع در یک شرکت حسابداری نوع فعالیت، ساختار سرمایه، مجوزهای مورد نیاز و اساسنامه با یک موسسه حسابداری متفاوت است.

برای ثبت شرکت هایی که در زمینه ارائه خدمات مالی فعالیت می کنند، دست کم یکی از اعضای شرکت باید دارای مدرک کارشناسی در رشته حسابداری باشد و عضو هیات مدیره شرکت نیز باشد، اما برای ثبت موسسه حسابداری مشکل چندانی نخواهید داشت و کار آسان خواهد بود.

سخن پایانی

به نظر می رسد با توجه به حضور حرفه ای شرکت های حسابداری در عرصه ارائه خدمات مالی و دسته بندی معقول خدماتی که در این شرکت ها ارائه می شود، استفاده از خدمات آن ها گزینه جذاب و معقولی به نظر برسد. البته نباید از اهمیت انتخاب شرکت حسابداری معتبر و متخصص نیز غافل شد، چرا که یک اشتباه در این زمینه میتواند باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای مجموعه مورد نظر و تضرر مالی و زمانی زیادی برای آن مجموعه باشد.

خدمات متنوع شرکت های حسابداری درزمینه حسابداری صنعتی، حسابداری شرکت های بازرگانی و حسابداری کسب و کارهای کوچک و … و کسب تجربه های بی بدیل توسط آنها دلیل دیگری است که می توانیم تا حد زیادی به این شرکت ها اعتماد کنیم.

بخش نظرات این مطلب
کد امنیتی رفرش
 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید