تعاریف اولیه مربوط به بحث اموال

نیاز به جذب نویسنده

خوش آمدید

ما برای ارتقای سطح علمی سایت نیاز به چند نویسنده در رشته های دانشگاهی (همه رشته ها) داریم لذا از کسانی که تمایل دارند از طریق سایت یا از طریق تلگرام به ایدی safari_ums17@  تماس حاصل بفرمایید.

با تشکر

تعاریف اولیه مربوط به بحث اموال
تعداد بازديد : 2269

تعاریف اولیه مربوط به بحث اموال

 

تعاریف اولیه مربوط به بحث اموال

 

تعاریف اولیه

عناويني كه در اين مبحث بايد به صورت مشروح‌تر توضيح داده شوند عبارتند از:

اموال: به كليه دارايي‌ها اعم از مشهود و نا مشهودي كه داراي ارزش و قابل داد و ستد بوده و تحت مالكيت يك واحد اقتصادي قرار دارند، اطلاق مي‌شود.

اموال مشهود: آن دسته از اموال كه داراي موجوديت عيني بوده و قابل لمس كردن مي‌باشند را اموال مشهود مي‌گويند.

اموال نامشهود: آن دسته از اموال كه داراي موجوديت عيني نبوده و قابل لمس كردن نباشند

اموال غير مصرفي: به كليه اموالي كه داراي ارزش و با اهميت بوده و بدون تغيير محسوس ظاهري و از دست دادن مشخصات اصلي بتوان، بيش از يك دوره مالي از آن استفاده نمود، اموال غير مصرفي ( سرمايه‌اي)‌ گويند.

اموال در حكم مصرفي: به كليه اموال غير مصرفي كه به علت كم بها بودن  ،‌ارزش نگهداري و حساب اموال را ندارند، اطلاق مي‌شود. گفتني است كه سقف اين ارزش از لحاظ ريالي در سازمان‌هاي مختلف و در شرايط زماني مختلف، به شكل‌هاي مختلف تعيين مي‌شود.

اموال مصرفي: به كليه اموالي كه در دو دسته قبلي طبقه‌بندي نشده و بر اثر استفاده جزئي و يا كلي از بين مي‌روند، اموال مصرفي گفته مي‌شود.

اموال تحصيل شده: كليه اموالي كه در جريان فعاليتهاي يك واحد اقتصادي از طريق توليد، خريد، احداث، رايگان، اماني و يا افزايش ذاتي بدست مي‌آيد را اموال تحصيل شده مي‌نامند.

جمعدار اموال (امين اموال): ماموري است كه از بين مستخدمين واجد  صلاحيت و امانت دار و به موجب تائيد مقامات ذيصلاح به اين سمت منصوب مي‌شود. بديهي است كه در دستگاه‌هاي دولتي، اين شخص مي‌تواند به عنوان عامل ذيحساب در نظر گرفته شود.

ارزش متعارف: قيمت بازار هر شيء يا مال را ارزش آن شيء يا مال مي‌گويند.

اقلام غير مترقبه: رويدادها و عملياتي هستند كه به دو ويژگي غير عادي و عدم وقوع مكرر، مشخص مي‌شود.

نویسنده :
تاریخ انتشار : جمعه 14 آذر 1393 ساعت: 10:59
بخش نظرات این مطلب
کد امنیتی رفرش
 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید