خرید دین

نیاز به جذب نویسنده

خوش آمدید

ما برای ارتقای سطح علمی سایت نیاز به چند نویسنده در رشته های دانشگاهی (همه رشته ها) داریم لذا از کسانی که تمایل دارند از طریق سایت یا از طریق تلگرام به ایدی safari_ums17@  تماس حاصل بفرمایید.

با تشکر

خرید دین
تعداد بازديد : 3102

خرید دین

 

خرید دین

به منظور تامین نیازهای مالی کوتاه مدت مشتریانی که در مقابل فروش کالای تجاری، تولیدی و یا ارائه خدمات خود اسناد تجاری (چک،سفته) در اختیار دارند موسسه میزان اقدام به خرید دین از طریق تنزیل اسناد و اوراق تجاری می نماید.

خرید دین عبارت است از خرید دین موضوع اسناد تجاری (به مبالغی کمتر از مبلغ اسمی اسناد) که در جریان یک معامله تجاری صادر شده و نمایانگر وجود دین بین فروشنده کالا و خدمات (صاحب دین) و خریدار (مدیون) می باشد.


مدارک مورد نیاز

1- دارندگان حساب جاری به شرط کسب رسوب جاری براساس مفاد سیاست اعتباری بدون سپرده سال 89 و عدم دارا بودن سابقه چک برگشتی و تسهیلات سررسید گذشته و معوق.
2- دارا بودن جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت از مراجع ذیصلاح برای اشخاص حقیقی
3- ارائه آخرین گزارش حسابرسی قانونی شرکت به انضمام صورت های مالی و یادداشتهای همراه آن برای 3 سال گذشته و ارائه صورت حساب سود و زیان و ترازنامه در 3 سال گذشته برای اشخاص حقوقی.
شرایط انجام معامله

بررسی صحت انجام معامله و بررسی اسناد تجاری موضوع خریداری و اطمینان از عدم صوری بودن آن از طرق ذیل:

1- اخذ اسناد و مدارک مربوط به انجام معامله
2- بررسی ارتباط معامله با فعالیت اصلی واگذارنده اسناد تجاری
3- عدم پذیرش اسناد تجاری که از طریق ظهرنویسی به واگذارنده منتقل گردیده است
4- اخذ اطلاعات و بررسی وضعیت متعهد اسناد تجاری


ضوابط اجرایی

1- حصول اطمینان قبل از قبول و تنزیل اسناد و اوراق تجاری از حقیقی بودن دین
2- بررسی کامل وضعیت و فعالیت اقتصادی واگذارنده از طریق مدارک یا درصورت لزوم بازدید محل کسب یا بنگاه اقتصادی ذیربط
3- خرید دین موضوع اسناد تجاری و تنزیل آنها درصورتی مجاز می باشد که سررسید آنها حداکثر از 12 ماه تجاوز ننماید.
4- حداکثر 70 درصد اسناد تجاری ارائه شده توسط متقاضی قابل تنزیل و خریدار می باشد.
5- خرید و تنزیل دین موضوع اسناد و اوراق تجاری با قیمتی کمتر از قیمت اسمی آن صورت می پذیرد.


انواع وثایق


1- وثیقه ملکی
2- انواع سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت، صندوق پس انداز، حساب پس انداز
3- سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه و بلند مدت
4- وجه نقد
5- انواع ضمانت نامه بانکی
6- سفته با دو نفر ضامن که ذیل قرارداد را امضاء نمایند

تبصره 1: ضامنین باید دارای حساب جاری نزد یکی از شعب موسسه میزان (بدون سابقه چک برگشتی) بوده یا دارای جواز کسب و پروانه فعالیت باشند.

7- برای اسناد تجاری با سررسیدهای متفاوت از یک قرارداد استفاده خواهد شد و فرم واگذاری اسناد تکمیل و ضمن اخذ امضاء متقاضی ضمیمه قرارداد داخلی خواهد گردید.
 

با توجه به اینکه اسناد تجاری با خرید طلب به موسسه منتقل شده و موسسه با محاسبه نرخ سود تنزیل بهای اسناد را به مشتری پرداخت کرده است لذا با توجه به مالکیت موسسه نسبت به اسناد چنانچه موسسه در سررسید نتواند وجه اسناد را وصول نماید. با توجه به اختیار وکالت اخذ شده از مشتری ضمن قرارداد خرید دین، آن را مجدداً به مشتری انتقال می دهد و در این وضعیت مشتری متعهد به پرداخت دیون اسناد به موسسه می باشد. لذا در صورت عدم انجام تعهد فوق و تسویه مطالبات موسسه، مشمول پرداخت وجه التزام تاخیر تأدیه می گردد.

درصورت عدم وصول اسناد تجاری مبلغ تنزیل شده هر سند از اولین روز کاری بعد از سررسید مشمول وجه التزام تاخیر با نرخ تسهیلات به اضافه 6% خواهد بود.


وصول وجه اسناد تجاری

براساس اختیار و وکالت اخذ شده از مشتری ضمن قرارداد خرید دین، درصورت عدم وصول، اسناد تجاری مجدداً به مشتری منتقل شده و وی متعهد به پرداخت دیون اسناد به موسسه می باشد.

نویسنده :
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آذر 1393 ساعت: 13:47
برچسب ها : ,
بخش نظرات این مطلب
کد امنیتی رفرش
 کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید کلیک کنید و لذت ببرید